Antila 27. Giżycko

Stolica polskiego yachtingu

Wiele miejscowości pretenduje do miana stolicy polskiego żeglarstwa. Każda ma swoje atuty i zasługi, które wymagają docenienia. Jednak wielu żeglarzy jest zadania, że niekwestionowaną stolicą naszych śródlądowych żagli jest Giżycko. Miasto otoczone jest przez dwa jeziora, pomiędzy którymi poprowadzone są dwa kanały. Wodne szlaki biegną przez przepiękne lasy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza tak zwany Łabędzi Szlak, biegnący pomiędzy zachodnim brzegiem Jeziora Kisajno a wyspami. W okolicach Giżycka można znaleźć ponad 600 miejsc do cumowania, rozsianych w portach nad Niegocinem, nad Kisajnem i wokół zatoki Tracz. W Wilkasach, Bystrym i Pięknej Górze znajduje się drugie tyle stanowisk dla jachtów.

To wszystko sprawia, że w oparciu o 20 portów funkcjonuje w okolicach Giżycka około 40 firm czarterowych, które oferują żeglarzom ponad 400 rozmaitych jachtów. Wybór jest spory, na amatorów czekają wysłużone Sportiny i ekskluzywne Tes 32 Dreamer, zwane przez żeglarzy pływającymi hotelami. Często pojawia się Twister 800N czy Antila 27. Giżycko dodatkowo przyciąga nowym portem. Eko Marina położona jest na północnym brzegu trzeciego co do wielkości jeziora na Mazurach, czyli Niegocina.

Giżycko stara się maksymalnie wykorzystać coraz większą modę na spędzanie urlopu pod żaglami. W przeciwieństwie do niektórych mazurskich miast żeglarze i turyści nie są tu traktowani jako zło konieczne. Dla ich wygody prowadzone są inwestycje w bazę hotelarską i gastronomiczną. Centrum Giżycka jest połączone z jeziorem i mariną dzięki pond 70-metrowej kładce, która ułatwia żeglarzom komunikację z miastem.

Podobne wyszukiwania: